Tomasz Jastrząb – technologia II rok - mural -

technologia II rok - mural - Tomasz Jastrząb 


Witam serdecznie

Pierwszy projekt

Szkice koncepcyjne historii
Sceny następują po sobie i są umieszczone jedna na jednej ścianie budynku.
  Nadałem temu historię. Jedna z kaczek przewraca szklankę z wodą, później na
następnych ścianach rozgrywają się sceny walki kaczek z żywiołem.






Szkice kaczek 





Połączenie kaczek i kompozycji








Projekty fal






Zarys całości muralu


Zastanawiam się ,czy umieścić kaczki w tej historii z rozlaną szklanką ,czy skupić się na
rozwijaniu fal i zrezygnować z tego komicznego akcentu.
Z drugiej strony wydaję mi się ,że stworzenia te mogłyby zainteresować odbiorcę.
Aktualizacja Projektu
Szkice koncepcyjne kaczek 

Koncepcja Watatsumi smoczego władcy mórz i oceanów oraz czystej wody zdatnej do picia, którego jedna kaczka uwolniła ze szklanki. Nawiązanie do mitologi japońskiej jak i również drzeworytu Hokusaia.


pierwszy szkic smoka, który wymaga jeszcze rozwinięcia
Projekt kompozycji
海神    綿津見     bóg morza Watatsumi





Całokształt muralu


Poprawiłem kolorystykę kaczek i myślę, że docelowo taka będzie. Dopracowania wymagają fale oraz smok. W przyszłych projektach postaram się pokazać jakby narastanie siły fal aż do ukazania smoka. Takie było moje założenie, że niewinne rozlana woda przybiera na sile. Ostatnia scena jest na razie zarysowana i też myślałem aby wykorzystać elementy komiksu na przykład, warczenie smoka w kontraście z lekkim kwakaniem kaczek. Myślałem aby również dodać na początku i na końcu szereg lampionów, aby się niejako łączyły na rogu budynku i prowadziły odbiorcę na początek historii.

Szkice smoka


Próby liternicze







Panie Tomaszu pozwoliłem sobie przenieść Pana projekt  na poziom stron, mam nadzieję że bezstratnie.

Cześć, 
Twój projekt ładnie się rozwija. Moim zdaniem kaczki jako element kompozycji jest wręcz konieczny. Tak jak piszesz, jest to akcent komiczny, ale jednocześnie stanowi fajną kolorystyczną i dynamizujacą dominantę. One "opowiadają" tę historię "burzy w szklance wody", one organizują przestrzeń. Podoba mi się połączenie malarskiego potraktowania fal z rysunkowymi, lekko narysowanymi kaczkami. Element komiksowy też jest zabawny i może pomyśl, żeby go rozwinąć. Inspirację drzeworytem japońskim warto jest podkreślić, możesz wręcz zacytować Hokusaia. Tym bardziej ciekawie będzie wyglądało zestawienie go z elementem komiksowej żółtej kaczuszki i współczesnej szklanki z arcorocu. Spróbuj jeszcze zamknąć kompozycję, tak, żeby widz mógł obejść budynek wokół i oglądając całą historię dojść znów do początku. Już o tym pisałam Tobie w mejlu. 
Z niecierpliwością czekam na rozwój projektuJ


coś się po…łoi nie bardzo mogę dawać komentarze, przepraszam że w takiej formie (doklejek)
J!

2020-04-06
Pomysł ciekawy i jak sugeruje Ania Waligórska wart dopracowania. Ta sugerowana, „przysłowiowa” interpretacja „o burzy” czy „rozlanej szklance” jest bardzo nośna i można nią wiele ugrać. Również sugestia przejechania się trochę po historii sztuki i odpowiednie wplecenie ikonicznych realizacji – takich jak wielka fala. Oczywiście takie ukłony powinno się robić w kilku kierunkach by nie pozwolić na jednostronną interpretację. Fajnie byłoby tu poszukać odniesień choćby do POP czy OP – artu, jak pokazałeś w pierwszym projekcie, czy może punkcie wyjścia. 
Można też pomyśleć, co również sugeruje Ania o całościowym zamknięci kompozycji tak by się automatycznie przechodziło w koleją pętlę. Pewnie warto by to przedstawienie trochę bardziej przeorganizować by każdej ze stron-ścian, zapewnić równorzędny charakter, trochę tak, jak z czterema porami roku.

15.04.2020

No to będziemy mieli projekt zaangażowany i o silnym oddziaływaniu politycznym. W epoce pandemii, rozlać szklankę wody z której wychodzi pożerający wszystko chiński smok… Ho! Ho! Ho! Można tylko zadźwięczeć jak czerwony z coca coli.
No ale brnijmy w to dalej. Narazie jest w miarę bezpiecznie choć już można się dopatrzeć pewnych rasistowskich, jeszcze nie przemocowych! – na szczęście, ale już lekko sugerujących kto wylewa szklanki z wodą :).
Oczywiście wszędzie można się dopatrzyć lub zasugerować istnienie czy rozwiązań czy podtekstów sugerujących takie czy inne interpretacje. Na razie nie jest to żaden z mojej strony sprzeciw wobec tego projektu, Fajnie się rozrasta, świetnie że ma pan pomysły na elementy wzbogacające i rozszerzające projekt i proszę je wprowadzać – wrzucać. Uczulam tylko na to by nie przekroczyć pewnej cienkiej granicy którą na początku próbowałem pokazać może lepiej powiedzieć wykazać (na razie jeszcze jej nie ma)

J!
Tomaszu, proszę przygotuj plansze do prezentacji i prześlij na maila.
J!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.