Wirginia Więckowska – Ścieżka dydaktyczna GiWK

Projekt ścieżki dydaktycznej Oczyszczalni GiWK 




Moją inspiracją do stworzenia tego projektu była dziecięca ciekawość. Myślę, że bardzo wiele osób  (a w szczególności rodzice) doświadczyło serii pytań zadawaną przez dzieci, od rzeczy banalnych po dosyć trudne do wytłumaczenia. Sam proces oczyszczania ścieków nie jest zbyt estetyczny do przedstawienia. Dlatego stwierdziłam, że najpierw należy zacząć od tego, skąd w ogóle się biorą, i jak z naszych domów trafiają do oczyszczalni. Projekt ma otwartą kompozycje z myślą o następnych panelach, które można do niego dołączyć.

Moim kolejnym pomysłem jest dołączenie planszy (do lewej strony aktualnego projektu), gdzie będą przedstawione kolejne dzieci, które wykonują czynności związane ze spuszczaniem wody np. Zmywanie naczyń, czy też kąpiel pieska. Do prawej strony można dołączyć projekt, który będzie związany już konkretnie z funkcjonowaniem oczyszczalni GiWK.
15.04.2020

Pani Patrycjo, Wirginio, Tomaszu piszę wprawdzie personalnie ale mam nadzieję, że i pozostali studenci z pracowni czytają również komentarze kierowane do innych.
  1. Co najważniejsze i determinujące projekt to format:
    całość muralu ma zająć ścianę o długości 33 m i wysokości 3 m. Każda propozycja musi się jakoś do tego prostokąta odnosić
    Może to być fragment (lepiej dwa, trzy albo i cztery) wybrany z infografiki przygotowanej nam przez PR z oczyszczalni. Nie jest to tak, że uwalnia to nas z myślenia o całości i daje swobodę do zrobienia tylko tego co lubię i jak lubię. Każdy wybrany fragment musi odnosić się do powierzchni całości. Musicie pomyśleć o tym jak wasze fragmenty mogą się łączyć zresztą, proponowaną przez innych. Ile miejsca zajmuje wybrany przez was element – fragment w stosunku do całości. Lepsze jest przygotowywanie, kilku części całego projektu bo daje możliwość samo cenzurowania swoich pomysłów.
  2. Kolejny ważny element w całym projekcie połączenie tzw. informacji tekstowej z ilustracją. Czy projekt jest bardziej czy mniej iluzyjny to każda ingerencja w niego z tzw. textem jest bardzo problematyczna i trudna do zintegrowania. Więc o ile nie pełni roli ilustracyjnej tylko informacyjną lepiej zostawić to na koniec i zaprojektować jako dopełnienie całości. Jest to bardzo istotne i praktycznie wszystkie projekty na tym się wykładają.
    Zwykle projekty powstają w formacie A4 – A3, i napisy które się na nich umieszcza są przeskalowane dwu trzykrotnie w stosunku do koniecznych w formacie 1:1.
    Przy analogowym projektowaniu (farby, kredki, itp)nie masz możliwości prawidłowo przygotować liternictwa by było dobrze zestawione z projektem.
  3. Całość projektu powinna, nawet jeżeli twoje opracowanie jest tylko wybranym fragmentem lub fragmentami większego zestawienia,charakteryzować się spójnym językiem artystycznym. Chodzi mi o zasady jakimi kierujesz się komponując obraz-przekaz. One (zasady) powinny być bardzo czytelne i praktycznie niezmienne dla całego twojego projektu. Jeśli zdecydujesz się na ujęcie w widoku 3/4 z góry to nie można zaraz obok wstawiać elementów z widokiem bocznym czy z lotu ptaka. Jeżeli pokazujesz strukturę podziemnej sieci wodociągowej to musi być to czytelne jako taka struktura, a nie rzeczki czy chodniki pomiędzy domami. Dobrze by było zachować proporcje pomiędzy przedstawianymi elementami (domami lampami itp.)lub zbudowanie systemu łatwo interpretowalny, by zrozumieć twoje intencje.
  4. W moim przekonaniu dobrze by było, opracowanie (zaproponowanie) kolorystyki projektu jako kolorystyki dla samej infografiki podkładu pod wasze propozycje artystyczne.

30.04.2020

Przedstawiam nowy pomysł związany z ścieżką dydaktyczną GiWK.
Postanowiłam połączyć kolory, o których ostatnio rozmawialiśmy w trakcie espotkania. Mój wzór powstał na podstawie ,,złotej spirali", która stała się w moim projekcie symbolem kanalizacji.
Zależało mi na tym, aby mural wybijał się na tle zastanego otoczenia, miał prostą formę, ale także zawierał element humorystyczny w postaci przekształconej perspektywy.
Wiedząc, że nasza ściana ma 3m x 33m, mój projekt w przełożeniu na rzeczywiste wymiary, miałby około 3m x 7,2m.



13.05.

Zrobiłam wizualizację pomysłu, o którym ostatnio mówiłam w trakcie espotkania.






,,List z butelki", czyli nasz schemat oczyszczalni GiWK, można dalej rozwinąć i pokazać szczegółowy proces działania oczyszczalni.


12.06
Plansza

ok!
proszę prześlij mi to w pdf-ie na maila

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.